Про кафедру
Місія кафедри : Нарощувати і зміцнювати освітньо-професійний потенціал ЗІЕІТ шляхом високоякісної підготовки конкурентноспроможних на міжнародному ринку праці випускників кафедри – фахівців з економічної кібернетики – універсальних спеціалістів, лідерів, професіоналів зі знаннями усіх економічних наук та інформаційних технологій, що володіють навичками програмування і моделювання, здатних вирішувати аналітичні та управлінські завдання на підприємствах і установах будь-яких галузей економіки, покликаних ефективно управляти як державою, так і власним бізнесом.
Спеціальності кафедри
Серед економічних спеціальностей «Економічну кібернетику» можна віднести до фундаментальних університетських спеціальностей, що базується на трьох «китах»: економіці, математиці та інформаційних технологіях. Студенти, що навчаються на спеціальності «Економічна кібернетика», отримують систему знань за економічними, математичними та фаховими спеціальними дисциплінами, оволодіваючи найпрогресивнішими комп’ютерними технологіями. Наша спеціальність передбачає отримання базової економічної підготовки на такому ж рівні, як і у економістів інших спеціальностей, проте значно випереджаючи їх в області математичної освіти. Згідно Міжнародного класифікатора професій і спеціальностей ACSO-88 економісти-кібернетики в світі визначені як аналітики різних сфер діяльності, фахівці у сфері прогнозування, моделювання економічних процесів та створення програмних додатків для управління цими процесами. Економісти-кібернетики мають високу кваліфікацію у сфері організаційного управління в економіці, володіють ефективними математичними методами аналізу і прогнозування економічних ситуацій з використанням найновіших інформаційних технологій, можуть ефективно реалізовувати свої професійні знання економіста. Про них заслужено висловлюються як про неперевершених фахівців на будь-яких ділянках у системах управління підприємствами та організаціями.
Студенти, що навчаються за спеціальістю «Інженерія програмного забезпечення», отримують необхідні знання для здійснення інженерної діяльності, пов’язаної зі всіма аспектами виробництва програмного продукту від початкових стадій створення специфікації до супроводу системи після здачі в експлуатацію. Відповідність кваліфікації фахівців з інженерії програмного забезпечення визначається переліком знань та умінь вирішувати задачі діяльності у межах таких виробничих функцій: проектувальна, організаційна, управлінська, технологічна. Вони володіють необхідними знаннями в області консультування з питань інформатизації, розроблення стандартного програмного забезпечення та інших видів діяльності у сфері розроблення програмного забезпечення. Узагальненим об’єктом діяльності фахівців з інженерії програмного забезпечення є програмне забезпечення систем. В процесі навчання студенти освоюють сучасні технології та програмні засоби для їх застосування у всіх етапах життєвого циклу програмних систем.
Студенти, що навчаються на спеціальності «Бізнес-аналітика», отримують систему знань за економічними, математичними та фаховими спеціальними дисциплінами, оволодіваючи найпрогресивнішими комп’ютерними технологіями. Наша спеціальність передбачає отримання ґрунтовної базової економіко-математичної підготовки, що дозволяє чітко розуміти сутність економічних процесів, оцінити економічний стан підприємства та окремих його складових, застосувати математичні методи для проведення аналітичних досліджень на підприємствах (в установах чи організаціях). Фахівці з бізнес-аналітики здатні розв’язувати широке коло аналітичних проблем та задач шляхом розуміння їх фундаментальних економічних основ та використання як теоретичних, так і експериментальних методів, засвоєних з програми економічна кібернетика. До сфери їх професійних компетенцій відноситься здатність моделювати проблеми управління, прогнозувати їх наслідки та пропонувати можливі шляхи вирішення із використанням сучасних інформаційних технологій. Бізнес-аналітики мають високу кваліфікацію як у сфері застосування відповідного програмного забезпечення чи відповідних пакетів стандартних програм, так і у сфері розробки нових програм при проведенні аналітичних досліджень на підприємстві. Про них заслужено висловлюються як про затребуваних фахівців на будь-яких ділянках у системах управління підприємствами та організаціями.
Основні напрямки діяльності та викладацький склад кафедри
Кваліфікація, що присвоюється : Бакалавр зі спеціальності «Економіка», спеціалізація «Економічна кібернетика», Бакалавр зі спеціальності «Інженерія програмного забезпечення».
Рівень кваліфікації : Бакалавр.
Спеціальні вимоги до зарахування : Немає, зарахування проводиться на загальних умовах вступу.
Знання : Студенти, що навчаються за спеціалізацією «Економічна кібернетика», засвоюють знання з різних галузей економіки та економіко-математичного моделювання, прогнозування соціально-економічних процесів, дослідження операцій в економіці та інформаційних технологій.
Студенти, що навчаються за спеціалізацією «Інженерія програмного забезпечення», засвоюють знання з основ інженерії, структури та архітектури, моделювання та методів проектування, сучасних стандартів та процесів управління якістю програмного забезпечення, сучасних психологічних принципів людино-машинної взаємодії і засобів розробки людино-машинного інтерфейсу; інформаційних моделей та систем, реляційних та розподілених баз даних і мов запитів до них; типових процесів програмної інженерії, здатності їх впровадження і управління ними.
Вміння і навички : Студенти набувають знань, вмінь та практичних навичок з методів аналізу, прогнозування та оптимального управління фінансово-економічними та економіко-виробничими системами; навичок у сфері комп’ютерних технологій та інформаційних систем з метою розв’язання теоретичних та прикладних задач у галузі економіки.
Компетенції і працевлаштування : Випускники спеціалізації «Економічна кібернетика» завдяки циклу дисциплін професійної та практичної підготовки можуть виконувати професійні обов’язки у системах вироблення рішень та обіймати первинні посади у галузі економіки, розробляти та експлуатувати обчислювальні системи та комп’ютерні програми.
Випускники спеціальності «Інженерія програмного забезпечення» володіють необхідними знаннями в області консультування з питань інформатизації, розроблення стандартного програмного забезпечення та інших видів діяльності у сфері розроблення програмного забезпечення.
Доступ до подальшого навчання : Зарахування на конкурсних засадах на навчання для здобуття ступеня магістра (051 - «Економіка», спеціалізація «Економічна кібернетика», 121 - «Інженерія програмного забезпечення», 122 - «Комп’ютерні науки», 123 - «Комп’ютерна інженерія»).
Форма навчання : денна, заочна.
Наукові дослідження
Напрямки наукових досліджень кафедри : на кафедрі провадяться подальші наукові дослідження за напрямком моделювання бізнес-процесів. Завершено наукові дослідження в межах тематики «Стратегічні пріоритети економічної безпеки розвитку України в умовах глобальної економіки», номер державної реєстрації 0114U004878.
Науково-практичні заходи : члени кафедри активно приймають участь у науково-практичних заходах, що провадяться ЗІЕІТ та поза його межами.
Щорічно колектив кафедри залучає студентів до участі в наукових студентських конференціях.
Публікації (за останні 5 років)
Монографії :
1. Інноваційний розвиток як фактор забезпечення конкурентоспроможності бізнес-структур сфери торгівлі / О. П. Єлець, Т. С. Морщенок, О. В. Шляга // Розвиток економіки України: трансформації та інновації : [колективна монографія] / За заг. ред. О. Л. Гальцової. У 2 т. – Запоріжжя : Видавничий дім «Гельветика», 2017 (27.06.2017). – Т. 2. – 328 с. – С. 225-244.
2. Актуальні проблеми прогнозування поведінки складних соціально-економічних систем / За ред. Черняка О.І., Захарченка П.В. – Бердянськ : Видавець Ткачук О.В., 2016. – 512 с.
Статті у фахових виданнях :
1. Конащук В. Л. Особливості адаптації економіки до інноваційного шоку / В. Л. Конащук, О. В. Шляга // Вісник Дніпропетровського університету. Серія : Економіка. – № 10/1. – Т. 26. – Вип. 12 (1). – Дніпро : Біла К. О., 2018. – 180 с. – С. 65-71.
2. Левицький С.І. Моделювання економічного еквіваленту вартості життя у Запорізькій області / С.І. Левицький, О.М. Гнєушев, В.М. Махлинець // Східна Європа: економіка, бізнес та управління. – 2018. – №6(17) – С.813-818. – Режим доступу: http://www.easterneurope-ebm.in.ua/journal/17_2018/141.pdf.
3. Михайлик Д.П. Моделювання фінансової стійкості інтегрованих структур при злиттях та поглинаннях / Михайлик Д.П., Левицкий С.И., Шевченко Е.А. // Часопис економічних реформ.- 2017.-№ 2. – C.56-69.
4. Руденська В.В. Моделирование систем жизнеспособного управления стратегическим потенциалом интегрированных структур / В.В. Руденська, С.І. Левицький, Д.П. Михайлик // Вісник ЗНУ. Серія: Економічні науки – №1(33), 2017. – С.52-65.
5. Шляга О. В. Перспективи впровадження системи енергоменеджменту для промислового підприємства / О. В. Шляга, В. О. Пастернак // Економічний вісник ЗДІА. – 2017. – Вип. 5 (11). – Част. 2. – 172 с. – С. 69-77.
6. Руденська В. В. Моделі інформаційної підтримки процесів інтеграції у металургійній галузі / В. В. Руденська, С. І. Левицький, Д. П. Михайлик // Часопис економічних реформ. – 2016. – № 4. – С. 34-40.
7. Шляга О. В. Сутність та види модернізації промислових об’єктів / О. В. Шляга, А. В. Вертегел // Економічний вісник ЗДІА. – 2016. – Вип. 6 (06). – Част. 2. – 188 с. – С. 19-23.
8. Шляга О. В. Застосування мотиваційного моніторингу на промисловому підприємстві / О. В. Шляга // Економічний вісник Запорізької державної інженерної академії. Зб. наукових праць. Вип. 2 (02) / Гол. ред. О. В. Коваленко. – Запоріжжя, 2016. – 128 с. – С. 38-46.
9. Шляга О. В. Ефективність господарської діяльності: сутність та підходи / О. В. Шляга // Економічний вісник Запорізької державної інженерної академії. Зб. наукових праць. Вип. 1 (01) / Гол. ред. О. В. Коваленко. – Запоріжжя, 2016. – 135 с. – С. 43-48.
10. Шляга О. В. Трансформація національної економіки: особливості, ризики, орієнтири / О. В. Шляга // Економічний вісник університету. Збірник наукових праць учених та аспірантів. – Переяслав-Хмельницький : ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет імені Григорія Сковороди», 2015. – Вип. 26/2. – 426 с. – С. 322-326.
11. Шляга О. В. Резерви підвищення ефективності роботи підприємств / О. В. Шляга, Я. І. Діденко // Міжнародний науковий журнал «Smart and Young». – № 1. / Гол. ред. В.М. Степаненко. – К. : Наукове товариство Smart and Young, 2015. – 42 с. – С. 3-7.
12. Левицкий С.И. Механизм выбора предприятий для слияния или поглощения в рамках интегрированной экономической системы // Нове в економічній кібернетиці: Зб. наук. ст. / під загал. ред. Ю.Г. Лисенко; Донецький нац. ун-т. // Моделювання фінансових процесів. – Донецьк: “Юго-Восток”, 2014. – №2. – С.63-71.Фрунзе І.О. Концепція моделювання процесів інтеграції складних економічних систем / Вдовиченко О.О., Левицький С.І., Фрунзе І.О. // Економічна кібернетика. Міжнародний науковий журнал – № 1-3(85-87) – 2014. – С.70-81, режим доступу: http://eccyb.org/index.php/isjec/ article/view/221.
13. Левицкий С.И. Механизм планирования синергии при слияниях и поглощениях в процессе интеграции экономических объектов / С.И. Левицкий, И.А. Фрунзе // Вісник Запорізького національного університету: Збірник наукових праць. Економічні науки. – Запоріжжя: Запорізький національний університет, 2014. – С.28-39.
14. Вдовиченко Е.А. Информационная поддержка процессов интеграции сложных экономических систем / Е.А. Вдовиченко, С.И. Левицкий , И.А. Фрунзе// Нове в економічній кібернетиці: Зб. наук. ст. / під загал. ред. Ю.Г. Лисенко; Донецький нац. ун-т. / Методи, моделі та інформаційні технології підтримки прийняття рішень для складних економічних систем. – Донецьк: “Цифрова типографія”, 2014. – № 1. – С.24-46.
15. Шляга О. В. Ефективність господарської діяльності: сутність та підходи / О. В. Шляга, С. С. Карнаушенко // Економічний вісник Запорізької державної інженерної академії. Збірник наукових праць. – Вип. 7 / Гол. ред. О. В. Коваленко. – Запоріжжя : ЗДІА, 2014. – 194 с. – С. 177-184.
16. Шляга О. В. Відтворення основних фондів підприємств: сутність, види, джерела / О. В. Шляга, Б. В. Масилюк // Економічний вісник Запорізької державної інженерної академії. Збірник наукових праць. – Вип. 7 / Гол. ред. О. В. Коваленко. – Запоріжжя : ЗДІА, 2014. – 194 с. – С. 120-128.
17. Шляга О. В. Шляхи підвищення ефективності роботи підприємства / О. В. Шляга, М. В. Гальцев // Економічний вісник Запорізької державної інженерної академії. Збірник наукових праць. – Вип. 7 / Гол. ред. О. В. Коваленко. – Запоріжжя : ЗДІА, 2014. – 194 с. – С. 66-75.
18. Шляга О. В. Проблеми заробітної плати в Україні та шляхи їх вирішення / О. В. Шляга, Л. О. Пархоменко// Економічний вісник Запорізької державної інженерної академії. Збірник наукових праць. – Вип. 6 / Гол. ред. О. В. Коваленко. – Запоріжжя : ЗДІА, 2014. – 170 с. – С. 44-52.
19. Шляга О. В. Сучасні фінансово-економічні механізми забезпечення ефективної діяльності підприємства / О. В. Шляга, С. С. Карнаушенко // Вісник Дніпропетровського університету. Серія: Економіка. – № 10/1. – Т. 22. – Вип. 8 (4). – Дніпропетровськ : Біла К.О., 2014. – 180 с. – С. 122-128.
20. Шляга О. В. Сутність та методи оцінки конкурентоспроможності підприємства / О. В. Шляга, К. В. Бідунова // Вісник Дніпропетровського університету. Серія: Економіка. – № 10/1. – Т. 22. – Вип. 8 (4). – Дніпропетровськ : Біла К.О., 2014. – 180 с. – С. 112-121.
21. Шляга О. В. Механізм державного регулювання системи оплати праці в Україні: шляхи удосконалення / О. В. Шляга, Л. О. Пархоменко // Вісник Дніпропетровського університету. Серія: Економіка. – № 10/1. – Т. 22. – Вип. 8 (4). – Дніпропетровськ : Біла К.О., 2014. – 180 с. – С. 68-74.
22. Шляга О. В. Управління оновленням техніко-технологічної бази промислового підприємства / О. В. Шляга, Б. В. Масилюк // Вісник Дніпропетровського університету. Серія: Економіка. – № 10/1. – Т. 22. – Вип. 8 (3). – Дніпропетровськ : Біла К.О., 2014. – 180 с. – С. 55-60.
Тези доповідей на конференціях та інші публікації (вибірково) :
1. Левицький С.І. Актуарний підхід до моделювання економічного еквіваленту вартості життя у Запорізький області / С.І. Левицький, О.М. Гнєушев, В.М. Махлинець // Цифрова економіка: зб. мат. Національної наук.-метод. конф., 4–5 жовтня 2018 р., м. Київ. — К. : КНЕУ, 2018. — С. 235-238.
2. Михайлик Д.П. Інтеграція на рівні мезо- та мікроекономічних систем / Д.П. Михайлик, С.І. Левицький / Глобальна економіка : підручник. – Запоріжжя: ФОП Мокшанов В.В., 2017. – 612 с.
3. Шарапов В.С. Моделювання поведінкової економіки: наслідки керованого вибору у фінансових пірамідах / В.С. Шарапов, Д.О. Трегуб, С.І. Левицький // Труды ЗИЭИТ. – т.5. – 2017. – С. 53-61. – Режим доступу : http://conference.zieit.zp.ua:81/index.php.
4. Шляга О. В. Підходи до оцінки фінансово-економічного стану підприємства / О. В. Шляга, Ю. В. Василенко // Економічний розвиток держави, регіонів, підприємств і підприємництва: проблеми та перспективи : матеріали Міжнародної науково-практичної конференції, 6 травня 2017 р. – Запоріжжя : Запорізька державна інженерна академія, 2017. – 188 с. – С. 124-127.
5. Конащук В. Л. Деякі аспекти адаптації економіки до інноваційного шоку / В. Л. Конащук, О. В. Шляга, Н. А. Бобко // Економіка і менеджмент – 2017: перспективи інтеграції та інноваційного розвитку : зб. наук. праць Міжнар. наук.-практ. конф., 23-24 березня 2017 р. : в 11 т. – Т. 10 : Стратегічні пріоритети інноваційного розвитку: держава, регіон, галузь, суб’єкт господарювання. – Дніпропетровськ : Біла К.О., 2017. – 124 с. – С. 48-51.
6. Левицкий С.И. Информационная поддержка интеграции сложных экономических систем / С.И. Левицкий, Д.П. Михайлик // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції „Прогнозування соціально-економічних процесів”. – Бердянськ : видавець Ткачук О.В., 2016. – С.315-322.
7. Шляга О. В. Стратегічні напрямки модернізації виробничих об'єктів / О. В. Шляга, А. В. Вертегел // Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні проблеми та перспективи розвитку підприємництва та фінансово-економічного потенціалу регіону», 11 листопада 2016 р. – У 2-х частинах. – Ч. 2. – Запоріжжя : ЗДІА, 2016. – 184 с. – С. 126-129.
8. Шляга О. В. Розвиток економічної культури молодих підприємців / О. В. Шляга, Д. М. Ляшенко // Міжнародна науково-практична конференція «Сучасні проблеми та перспективи розвитку підприємництва та фінансово-економічного потенціалу регіону», 11 листопада 2016 р. – У 2-х частинах. – Ч. 2. – Запоріжжя : ЗДІА, 2016. – 184 с. – С. 178-182.
9. Shliaga O. The role of cross-cultural management in providing the management of organizations’ effectiveness / O. Shliaga // Міжнародна науково-практична конференція «Теоретичні та практичні засади розвитку менеджменту організацій та адміністрування в умовах незалежності України (присвяченої 25 річчю незалежності України та 20-річчю кафедри менеджменту організацій та управління проектами)», 23-24 вересня 2016 р. – Запоріжжя : ЗДІА, 2016. – 274 с. – С. 162-163.
10. Шляга О. В. Особливості сучасного інтегрованого ризик-менеджменту підприємства / О. В. Шляга, К. О. Тимошенко // Економіка і менеджмент – 2016: перспективи інтеграції та інноваційного розвитку : зб. наук. праць Міжнар. наук.-практ. конф., 14-15 квіт. 2016 р. : у 9 т. – Т. 9 : Фінансовий механізм та фінансово-економічна безпека суб'єктів господарювання. – Дніпропетровськ : Біла К.О., 2016. – 114 с. – С. 82-85.
11. Shliaga O. Problems of entrepreneurship in Ukraine / O. Shliaga // International Scientific-Practical Conference ‘Modern Transformation of Economics and Management in the Era of Globalization’: Conference Proceedings. January 29, 2016. – Klaipeda : Baltija Publishing, 2016. – 348 pages. – P. 81-84.
12. Левицький С.І. Моделювання проектного управління промисловими підприємствами / С.І. Левицький, С.Б. Загоруйко / Матеріали V Всеукраїнської науково-практичної Інтернет – конференції “Економіка сьогодні: проблеми моделювання та управління”. – Полтава, ПУЕТ, 2015. – Режим доступу : http://economodypr.ukrainianforum.net/t36-topic.
13. Левицкий С.И. Информационные технологии и системы поддержки интеграции сложных экономических объектов / Вдовиченко О.О., Левицький С.І., Фрунзе І.О. // Матеріали VI Міжнародної науково-практичної Інтернет-конференції “Сучасні проблеми моделювання соціально-економічних систем”. Харків, 3-12 квітня 2014 р. – Режим доступу : http://mpsesm.org/ index.php/mpsesm/mpsesm6/paper/view/82.
14. Levitskiy S.I. & Frunze I.A. Planning Technique For Complex Economic Object’s Synergy At Mergers And Acquisitions // International Journal of Economics, Commerce and Management. – 2014. – Vol. 2, Is.6. – Availible at : http://ijecm.co.uk/wp-content/uploads/2014/06/266.pdf.
15. Levitskiy S.I. & Frunze I.A. & Mikhaylik D.P. Assessment Techniques For Integration Efficiency Of Economic Objects // International Journal of Economics, Commerce and Management. – 2014. – Vol. 2, Is.2. – Availible at : http://ijecm.co.uk/wp-content/uploads/2014/02/222.pdf.
Завідувач кафедри : д.е.н., доц., професор кафедри Левицький Станіслав Іванович
Профіль на Google Scholar : https://scholar.google.com.ua/citations?user=pEaNpIoAAAAJ
Адреса : вулиця Кияшка, 16Б, кім. 322 Запоріжжя, Україна, 69041
Телефон : (061) 239-90-01 (дод. 229)
E-mail : s.levitskiy(a)econom.zp.ua
Основні наукові досягнення : Протягом 2014-2019 рр. був експертом за спеціальністю 08.00.11 «Математичні методи, моделі та інформаційні технології в економіці» спеціалізованої вченої ради по захисту докторських дисертацій Д 17.127.10 у Класичному приватному університеті, до того протягом 2003-2014 рр. - експертом у спеціалізованих вчених радах Д 11.051.01 и К 11.051.07 у ДонНУ.
Є членом редколегій журналів «Математичне моделювання в економіці», «Управління розвитком», «Праці ЗІЕІТ», працював у редколегіях збірників наукових праць «Моделі управління в ринковій економіці», «Нове в економічній кібернетиці», міжнародного наукового журналу «Економічна кібернетика».
Керує науковою школою за напрямком «Моделі стратегічного управління», де особлива увага приділяється дослідженню процесів інтеграції економічних систем, стратегічному менеджменту, розробці моделей та методів проектного управління та аналізу ефективності їх використання. Під керівництвом С.І. Левицького захищено 7 дисертацій кандидатів економічних наук, 44 магістерські випускні роботи.
Склад кафедри : 2 доктори економічних та 1 доктор фіз.-мат. наук, професори; 5 кандидатів економічних, технічних та фіз.-мат. наук, доцентів; викладачі; аспіранти.
13.04.2019 р. - ЗНТУ, 4 командне місце у Всеукраїнській студентській олімпіаді з програмування серед 57 команд коледжів та ВНЗ з усіх куточків України; команду від інституту та коледжу ЗІЕІТ підготувала доцент кафедри КНІПЗ Жданова Віка Вікторівна.
23.03.2017 р. - ЗНУ, диплом переможця 2 ступеня студента 3 курсу кафедри ЕК ЗІЕІТ Шарапова Владислава Сергійовича на Всеукраїнському конкурсі наукових робіт за напрямом «Математичні методи та моделі в економіці».
24.03.2016 р. - ЗНУ, диплом переможця 3 ступеня студентки 3 курсу кафедри ЕК ЗІЕІТ Панасейко Софії Володимирівни на Всеукраїнському конкурсі наукових робіт за напрямом «Математичні методи та моделі в економіці».